SkiTeam 105

105% Original Skier

SM-pronssia Äänekoskelta

Kauden toiset yleisen sarjan SM-hiihdot hiihdettiin Äänekoskella. Kelit olivat koko kisaviikonlopun ajan keväisen lämpimät ja ladut sen myötä pehmeät ja vetiset. Olosuhteet laittoivat näin kilpailijat kuin huollonkin tiukille.

Kisat aloitettiin perinteisen tyylin parisprinteillä, johon SkiTeam 105  rynnisti kahdella vahvalla joukkueella. Molemmat joukkueet raivasivat tiensä verrattain helposti iltapäivän finaaliin. Finaalista muodostui todellinen trilleri, kun satavitosen miehet laittoivat kaikkensa peliin. Mitalin väri ratkesi vasta viimeisellä osuudella, kun ykkösjoukkue Aleksi ParttimaaLauri Vuorinen nappasi seuran ensimmäisen yleisen sarjan mitalin, pronssia!!! Seuran loistavaa kokonaispanosta täydensi kakkosjoukkueiden parhaana SkiTeam 105 2-joukkue Leo RantahalvariLassi Vuorinen sijoittuen upeasti sijalle 8.

Lauantaina ohjelmassa oli vapaan tyylin 15 km väliaikalähdöllä. Edellisen päivän mitalipyöritys painoi hieman kavereiden pohkeissa ja aivan täydellisiä superhiihtoja ei tällä kertaa tullut, mutta hyvää ja perusvarmaa tekemistä kuitenkin. Laurin sanoin: ”Vapaalle torjuntavoitto”, kuvastanee parhaiten kaikkien joukkueen hiihtäjien tuntemuksia. Miesten sijoitukset: Lauri 11, Aleksi 18, Lassi 25, Leo 31 ja Onni Rantahalvari 112.

Sunnuntaina lähdettiin lauantain eroilla takaa-ajokisaan, 15 km perinteisellä tyylillä. Satavitoset saivat aikaiseksi nousujohteiset hiihdot ja sijoitukset nousivat. Lauri 6, Aleksi 16 ja Lassi 17. Leo koki parhaimmaksi jättää leikin tällä kertaa kesken. Onni puolestaan päätti sairastelujen värittämän kisakauden launtaihin ja suuntasi jo katseet tulevaan kauteen.

Tuloksiin

Kisakuvia Satavitosista:

 

Next Post

Previous Post

PÄÄKUMPPANIT


© 2021 SkiTeam 105 Ry